Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ryn - miasto pomiędzy jeziorami na Mazurach - informacje, historia, zdjęcia, panoramy.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
od lewej Maria Tuczyńska, Dyrektor Biblioteki, Elżbieta Lenkiewicz, opiekun Teatru przy Stoliku, Marian Czarkowski, Cezary IlczynaDnia 19 listopada 2009 r. w Bibliotece Publicznej w Rynie odbyła się impreza pt. "Teatr przy Stoliku". Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Cezary Ilczyna i Marian Czarkowski, przeczytali sztukę "Mąż mojej żony" Miro Gavrana.
Utwór ten, to przewrotna, refleksyjna komedia jednego z najpopularniejszych współczesnych dramaturgów chorwackich. Otóż Edmund i Zeflik, bohaterowie sztuki, mieszkali w dwóch różnych miastach, jeden w Warszawie, drugi w Berlinie. Nie znali się, nigdy nawet o sobie nie słyszeli. Każdy z nich miał żonę, która bardzo często była nieobecna w domu. Kobieta bowiem pracowała jako konduktorka na kolei. Niespodziewanie, po kilku latach rodzinnej sielanki, jeden z nich poznał tajemnicę swojej żony Helenki i jej drugie życie. Postanowił zatem spotkać się z tym drugim. Aktorzy prowadzący dialog nie raz rozbawili publiczność, tym bardziej, że jeden z nich posługiwał się gwarą śląską.
Wraz z aktorami przyjechała Elżbieta Lenkiewicz, która jako opiekun "Teatru przy Stoliku" zajmuje się doborem tekstów, obsadą i ukierunkowaniem interpretacyjnym podczas pracy nad kolejnymi spektaklami czytanymi. W Rynie wygłosiła słowo wiążące o wspomnianej komedii i jej autorze.

Publiczność "Teatru przy Stoliku" w Bibliotece Publicznej w RynieRyńscy klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki i czytelnicy Biblioteki już po raz trzeci doznali duchowych przeżyć dzięki "teatrowi wyobraźni". W 2007 r. Marzena Bergmann i Cezary Ilczyna odczytali komedię liryczną "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona, zaś w 2008 r. Wiesława Niemaszek i Jarosław Borodziuk odczytali melodramat "Krzywa wieża" Nadieżdy Ptuszkiny.
Wzrastająca frekwencja uczestników świadczy o dużym zainteresowaniu spektaklami czytanymi. Warto byłoby organizować je częściej niż raz w roku, jednak przeszkodą są ograniczenia finansowe. Biblioteka chętnie skorzysta z pomocy sponsorów, którzy wyrażą chęć dofinansowania "Teatru przy Stoliku".

Maria Tuczyńska, Alicja Dołgan