Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
wystawa "Zaistnieć przez sztukę"20 listopada 2009 roku w Ryńskim Centrum Kultury w Rynie nastąpiło otwarcie wystawy twórczości osób niepełnosprawnych pt. "Zaistnieć przez sztukę" oraz prapremiera pantomimy "Brzydkie Kaczątko". Była to okazja do podsumowania 2-letniej pracy ŚDS-u oraz do uczczenia Dnia pracownika socjalnego. Autorami prac wystawionych na wernisażu są uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rynie:
1) Beata Gwiazdowska
2) Ewa Dembowska
3) Justyna Wilamowicz
4) Katarzyna Król
5) Sabina Jędrzejczyk
6) Anna Gil
7) Kazimierz Dąbrowski (były uczestnik)
wystawa "Zaistnieć przez sztukę"Wystawa prezentuje prace wykonane w różnych technikach: od rysunku, grafiki, poprzez malarstwo, collage oraz haft krzyżykowy i origami.
Spektakl Brzydkie kaczątko powstał na bazie obserwacji współczesnego świata zarówno społeczności sprawnej jak niepełnosprawnej. Ogromny pęd życia jaki funduje nam codzienne życie, powoduje byśmy zatrzymali się choć na jedną krótką chwilkę i pomyśleli o sobie nawzajem. Tak wiele dzisiaj mówi się o tolerancji na świecie w każdej dziedzinie naszego życia ale tak naprawdę czy rzeczywiście prapremiera pantomimy "Brzydkie Kaczątko"chcielibyśmy być tylko tolerowani?
Czy to słowo jest adekwatne do naszych uczuć i emocji? Sądzimy, że dużo bardziej odpowiednim określeniem byłaby akceptacja nas takimi jakimi jesteśmy, bo osoba niepełnosprawna to taka sama osoba jak Ty i Ja tylko czasem ma inne priorytety.

Tytuł spektaklu to oczywiście metafora a całe przedstawienie to przesłanie na temat akceptacji osób niepełnosprawnych we współczesnym świecie.prapremiera pantomimy "Brzydkie Kaczątko" Tytułowe Brzydkie kaczątko to dziewczyną, która wcieliła się w rolę osoby z niepełnosprawnością intelektualną, radosną, uwielbiającą taniec, kwiaty ale brakuje jej przyjaciół, jest samotna. Pantomima przedstawia fragment z jej życia, która może trochę naiwnie ale gdzieś w głębi serca wierzy w dobroć ludzi, chce się z nimi zaprzyjaźnić lecz otrzymuje w zamian ból i rozpacz. Pokazana walka chłopca, który z determinacją staje w jej obronie, skłania nas do refleksji nad światem, dlaczego wokół tyle zła? Zakończeniem jest puenta mówiąca o tym, że tak naprawdę nikt z nas nie jest do końca zły, nawet jeśli ma przywdzianą maskę to w głębi duszy ma gorące serce, a jeśli mamy wokół siebie wielu przyjaciół to każdy z nas przeistacza się wówczas w pięknego łabędzia.

prapremiera pantomimy "Brzydkie Kaczątko"Każdy z uczestników-aktorów miał za zadanie wcielić się w rolę tak, by widz mógł jasno i czytelnie odczytać zawarte w treści intencje, czy to się udało? Każdy powinien odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie po obejrzeniu spektaklu. Niesamowita atmosfera i emocje jakie towarzyszą na scenie na pewno dostarczą wielu wrażeń.
Aktorzy występujący w tym spektaklu to:
- Anna Gil - Brzydkie Kaczątko
- Andrzej Łozowski - przyjaciel
- Agnieszka Brant, Marcin Bogdan, Grzegorz Czesla - młodzież.