Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Od pewnego czasu trwają w Polsce prace nad wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej. Z czasem cyfrowy przekaz wyprze dotychczasowy - analogowy.
Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej wprowadzenie nowej formy nadawania naziemnej telewizji będzie przebiegało etapami. I tak w naszym regionie cyfrowy przekaz zostanie udostępniony z dniem 31 marca 2010 roku. Natomiast przekaz analogowy będzie wyłączony w październiku 2012 roku.
Do odbioru naziemnego przekazu telewizji cyfrowej będzie niezbędny dekoder DVB-T lub odbiornik telewizyjny zaopatrzony w takie urządzenie. Niektóre dekodery telewizji satelitarnej posiadają odpowiednie możliwości do odbioru cyfrowego przekazu naziemnego.
Jakie są zalety naziemnej telewizji cyfrowej?
  • Po pierwsze - to większa ilość kanałów, docelowo, jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej ma być bezpłatnie dostępnych do 14 kanałów (m.in. TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, POLAST, PULS i TV4).
  • Po drugie - poprawi się jakość odbieranych programów.
  • Po trzecie - telewizja cyfrowa umożliwia nie tylko odbiór programu telewizyjnego, ale i innych treści dodatkowych - bardziej zaawansowanych niż znana wszystkim telegazeta.