Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ryn - miasto pomiędzy jeziorami na Mazurach - informacje, historia, zdjęcia, panoramy.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Przekazujemy informację prasową Gabinetu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego:

Wielkie Jeziora Mazurskie w światowym konkursie
Ogólnopolski Dzień Głosowania na Mazury Cud Natury

Budynek Sejmu RP będzie 22 maja 2009 roku centralnym miejscem Ogólnopolskiego Dnia Głosowania na polskich kandydatów w światowym plebiscycie szwajcarskiej Fundacji "New7Wonders" na Nowe 7 Cudów Natury. W sejmowym głosowaniu, Wielkie Jeziora Mazurskie mają wesprzeć m.in. premier, minister sportu i turystyki, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, parlamentarzyści oraz dziennikarze.

Ogólnopolska akcja zostanie poprzedzona konferencją prasową, która odbędzie się 21 maja w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie o godz. 12.30.

- Pomysł na zorganizowanie Ogólnopolskiego Dnia Głosowania zrodził się podczas spotkania grupy roboczej Komitetu Wspierającego Wielkie Jeziora Mazurskie pod koniec marca - mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i jednocześnie Przewodniczący Oficjalnego Komitetu Wspierającego Wielkie Jeziora Mazurskie w światowym plebiscycie.

- Ma to być dzień, w którym poprzez media, szkoły, instytucje, urzędy mieszkańcy całej Polski, włączą się w akcję poparcia polskich kandydatów w światowym plebiscycie - zaznacza Marszałek Jacek Protas.

Oprócz głosowania w Sejmie, Oficjalne Komitety Wspierające zachęcają urzędy samorządowe, szkoły i instytucje oraz przedstawicieli wszystkich mediów krajowych i do propagowania Ogólnopolskiego Dnia Głosowania w swoich miejscowościach.

Ogólnopolski Dzień Głosowania, to jednak tylko jeden z elementów promocji mazurskich jezior w Polsce i na świecie.

- Pod koniec kwietnia ogłosiliśmy Wojewódzki Konkurs dla szkół na kampanię promującą Wielkie Jeziora Mazurskie - mówi Jacek Protas. - Chcemy kreować wśród młodzieży postawę proekologiczną i zachęcić do udziału w życiu społeczeństwa obywatelskiego. Aktywne włączenie się w akcję ma też pogłębić wiedzę dzieci i młodzieży na temat ochrony dziedzictwa przyrodniczego Warmii i Mazur oraz umocnić przekonanie, że Wielkie Jeziora Mazurskie są jednymi z najpiękniejszych zakątków Polski.

W konkursie uczniowie i szkoły walczą o cenne nagrody: telewizory LCD, projektory multimedialne, aparaty fotograficzne, MP4-ki i MP3-ki. Dotychczas zgłosiło się ponad 20 szkół.

Wielkie Jeziora Mazurskie promowane są podczas spotkań kulturalnych i sportowych w całym województwie. Kampanie promocyjne odbyły się już m.in. w Węgorzewie, Giżycku, Mrągowie i Piszu.

Samorząd Województwa przeznaczył również środki na promocję akcji w mediach ogólnopolskich w dzienniku ogólnopolskim oraz portalu internetowym. W czerwcu, w całej Polsce stanie 50 billboardów promujących "Mazury Cud Natury".

Aby oddać głos na Mazury, należy wypełnić specjalny formularz na stronie fundacji www.new7wonders.com. Aby poznać zasady głosowania w języku polskim należy odwiedzić stronę www.mazurycudnatury.pl, gdzie znajduje się także bezpośredni link do strony z głosowaniem.

Co tydzień uaktualniany jest ranking plebiscytu.
W najlepszym czasie Mazury były na 2. miejscu. Przez ostatni miesiąc Wielkie Jeziora Mazurskie były kolejno na 14, 8 i 7 miejscu. Obecnie spadły na miejsce 13. Park w Białowieży był ostatnio na miejscu 8. - obecnie jest na 17.

- Nie należy się dziwić, że są takie wahania - mówi Marszałek Jacek Protas. - Nie tylko Polska stara się promować, ale i kilkadziesiąt państw na całym świecie. Mamy jednak nadzieję, że znajdziemy się w finale.

Konkurs ogłosiła szwajcarska Fundacja "New7Wonders", założona w 2001 roku przez szwajcarskiego podróżnika Bernarda Webera, która niedawno zakończyła akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata.

Śniardwy, Mamry i inne akweny wodne Mazur są tera kandydatami do miana 7 Cudu Natury. Na stronie szwajcarskiej fundacji, mazurskie jeziora promowane są jako okręg w północno-wschodniej Polsce, składający się z blisko dwóch tysięcy jezior.

Pierwszy etap mamy za sobą.
Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 propozycji z 222 państw. W tym nasze rodzime Wielkie Jeziora Mazurskie oraz Puszcza Białowieska.

Druga tura eliminacji ruszyła 1 stycznia.
Głosować można do 7 lipca 2009 roku. Po zakończeniu głosowania na nowej liście znajdzie się 77 cudów, z których eksperci pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybiorą 21 kandydatów. Finałowa lista zostanie ogłoszona 21 lipca 2009 roku.

Wreszcie z finałowej listy internauci, przez kolejne 2 lata, ponownie zagłosują na swoich faworytów, a w 2011 roku władze fundacji "New7Wonders" ogłoszą ostateczną listę 7 Cudów Natury.

Z poważaniem
Gabinet Marszałka