Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ryn - miasto pomiędzy jeziorami na Mazurach - informacje, historia, zdjęcia, panoramy.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Piątek 19.07.dni Rynu
16:00 - „Zagrajmy bez prądu” - plenerowe spotkania z grami planszowymi (w tym eliminacje do Mistrzostw Polski w grze „Osadnicy z Cantonu),
16:30 - Wernisaż w Galerii „Z Latarnią” - „Karykatura” józef Jabłoński,
17:00 - Zawody „STRONG MAN” (nadbrzeże Jeziora Ryńskiego),
18:00 - Turniej trójek w piłce siatkowej (Orlik)

Sobota 20.07.
10:00 - Jarmark Regionalny (Targowisko Miejskie),
10:00 - Zawody strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Ryn (strzelnica),
10:00 - 17:00 - Wystawa „Karykatura” józef Jabłoński,
12:00 - Turniej dzieci i młodzieży w piłce nożnej (Orlik),
Blok rekreacyjny nad Jeziorem Ryńskim
12:00 - Dmuchańce,
12:00 - Darmowe Wi-FI dla wszystkich zapewnia firma INM,
12:00 - DKMS - rejestracja potencjalnych dawców szpiku,
12:00 - Megapiłkarzyki - Mistrzostwa Gminy Ryn,
12:00 - Happening plastyczny - „Zabytki Rynu” i „Malowanie na polanie”,
14:00 - Zawody w dojeniu krowy na czas (dzieci , dorośli),
20:00 - Koncert - „Mateuszek - teren rekreacyjny nieopodal zamku pomiędzy ul. Traugutta i Lipową

Młodzi artyści,
Anna Żebrowska - piosenki Anny Jantar,
gwiazda wieczoru: Paweł Stasiak z zespołem PapaD,
Hit Boyz - największe hity disco-polo

 

Niedziela 21.07.
9:00 - Wystawa kolekcjonerska i historyczna broni palnej (strzelnica),
10:00 - 17:00 - Dzień otwarty Muzeum,
10:00 - 17:00 - Wystawa „Karykatura” józef Jabłoński,
12:00 - Teatr Jar - „Dobra uczynki” - spektakl i warsztaty teatralne dla dzieci (sala widowiskowa ul. Szkolna 1),
17:00 - Recital Marzeny Kipiel-Sztuka (sala widowiskowa ul. Szkolna 1),
18:00 - Degustacja miodów pitnych i win owocowo-miodnych (Karczma u Wallenroda)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

daniej i dis wiatrakWysoko usytuowany wiatrak w Rynie to najbardziej widoczna budowla, która rzuca się w oczy jadącym z Mrągowa w stronę Giżycka lub płynącym z Tałt na Jezioro Ryńskie. Bez dwóch zdań dla tych podróżnych jest to wizytówka naszej miejscowości.
Jest to obiekt typu „wiatrak holenderski”, co oznacza, iż masywny (często murowany) korpus jest nieruchomy, budowany przeważnie na planie koła, a bryła dachowa ze śmigłami jest obracana na wielkich łożyskach. Pozwala to lepiej wykorzystać siłę wiatru w celu lepszej wydajności pracy. Te budowle powstały w Holandii - stąd nazwa „wiatrak holenderski”.

Nasz wiatrak został wybudowany około 1873 roku. Został usytuowany na jednym z najwyższych wzniesień w okolicy miasta, z której rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Ryńskie i najbliższą okolicę. Z tego miejsca przy pomocy np. lornetki można dostrzec pobliskie wsie, jeziora, lasy.
Do roku 1955 służył do mielenia ziarna na mąkę.
Następnie wiatrak został przejęty przez władze państwowe, podupadał. Dopiero w latach 1975 – 1982 został częściowo wyremontowany. Jednak w czasie przemian po ‘89 i długo po tym czasie nie było prowadzonych na terenie obiektu żadnych większych inwestycji. Wiatrak podupadał i mimo że w tych latach była tu restauracja, to nie przyniosło to większych zmian związanych z pracami remontowymi.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Dawna wieża cisśnien w RynieNa terenie Cmentarza Komunalnego, w jednym z najwyższych miejsc w Rynie, znajduje się wieża ciśnień. Jej dawną funkcją było dostarczanie wody mieszkańcom naszej miejscowości. Po przebudowie zakładów wodociągowych, straciła dawne znaczenie i przez długie lata niszczała.
Z środków unijnych została wyremontowana i obecnie pełni obecnie funkcję wieży widokowej. Wokoło jej najwyższego poziomu biegnie taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na Ryn i pobliskie tereny.

W dniach 1.05 – 5.05.2019, w godzinach 11:00-18:00 będzie otwarta do zwiedzania w ramach dni otwartych. Wstęp na wieżę widokową będzie w tych dniach bezpłatny.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Ruszyły konsultacje w sprawie bardzo ważnej drogi krajowej, która łączy nasz region ze stolicą województwa. Mowa o drodze S16, czyli „kręgosłupie Warmii i Mazur”, najważniejszej trasy w województwie warmińsko-mazurskim.
Długo rozważano różne opcje dotyczące odcinka Mrągowo – Orzysz – Ełk, wraz z obsługą komunikacyjną terenów przyległych, ale w końcu powstały trzy warianty tej trasy, które będą teraz omawiane na otwartych spotkaniach.
Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Rynie.

Temat poruszany był już w 2009 roku - czytaj.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Program Czyste PowietrzeW dniu 2 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w sali widowiskowej przy ul. Szkolnej 1 odbędzie się spotkanie informacyjne Programu Czyste Powietrze, dotyczyć będzie wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Na spotkanie serdecznie zaprasza Urząd Miasta i Gminy Ryn.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Mobilna pracownia mammograficzna w Rynie 04.2019Rak piersi co roku odbiera życie kilkunastu tysiącom polskich Kobiet – Mamom, Siostrom, Przyjaciółkom. Często Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego Panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć. Tymczasem, tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić.

Badanie wykonywane jest przez wyspecjalizowany i bardzo doświadczony personel medyczny LUX MED. Jest szybkie i całkowicie bezpieczne, a wielu kobietom uratowało życie. Zdjęcia w technice obrazowania cyfrowego oceniane są przez dwóch niezależnych lekarzy radiologów, a w przypadkach wątpliwych, nawet trzech lekarzy. Istotnym elementem opisu badania jest ocena porównawcza z poprzednimi obrazami, dlatego uprzejmie prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii. Paniom, u których zaistnieje konieczność wykonania badań uzupełniających LUX MED udzieli wszelkich wskazówek i pomoże w umówieniu dogodnego i szybkiego terminu dalszych badań.
Nasza mobilna pracownia mammograficzna będzie oczekiwała na Panie w miejscowości:
Ryn – 24 kwietnia 2019 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ul. Wallenroda 10

Do badania uprawnione są panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także:

  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

Aby uniknąć oczekiwania w kolejce oraz sprawdzić uprawnienie do badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz.
Przy rejestracji telefonicznej NFZ wymaga weryfikacji uprawnień do badania na podstawie podanego numeru PESEL. Prosimy o przygotowanie dowodu osobistego przed połączeniem telefonicznym. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego.