Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

DEJGUNY

Jezioro DejgunyPow. 770ha, dług. 6500m, szer. 2400m, głęb. 45m. Jezioro sąsiadujące z gminą Ryn w jej płn.-wsch. części, (w zarządzie Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku). Na południowym, południowo-zachodnim i zachodnim brzegu - znakomite punkty widokowe. Nad jeziorem znajdują się dogodne miejsca do biwakowania. W Kronowie gości oczekują wolne miejsca w gospodarstwie agroturystycznym.
JEZIORO JEST STREFĄ CISZY!
Informacja tel. 87 428 24 84, sprzedaż zezwoleń wędkarskich - Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, ul. Kościuszki 31, oraz w Bogacku - tel. 87 428 15 27.GUBER

Pow. 180ha, dług. 3000m, szer. 300m. Jezioro położone ok. 4 km na płn. od Rynu. Akwen o urozmaiconej linii brzegowej, pełen półwyspów, zatok i wysp, systematycznie zarastający trzciną, sitowiem, itp. Zamieszkują tu liczne, chronione gatunki ptactwa wodnego. Przy zachodnim brzegu wieś Knis.
Sprzedaż zezwoleń wędkarskich w kołach PZW. Informacja PZW Olsztyn tel. 89 527 34 60IŁAWKI

Pow. 123ha, dług. 2500m, szer. 950m, głęb. 6.5m. Jezioro graniczące z gminą Ryn, ok. 2 km na zach. od Sterławek Wlk. Brzegi jeziora są przeważnie zalesione, a jego linia brzegowa urozmaicona. Na półwyspie w zachodniej części jeziora - pole namiotowe.
Jezioro dzierżawione jest przez prywatną osobę.JAGODZIENKO

Niewielkie śródleśne jeziorko ok. 1 km na wsch. od Rynu, o powierzchni 5 ha.JAGODNE

PJezioro Jagodneow. 988 ha, dług. 8670m, szer. 1815 m, głęb. 37m. Jezioro położone na Szlaku Wielkich Jezior, graniczące z gminą Ryn od południowego-wschodu. Połączone jest z jez. Niegocin przez kanał Kula i z jeziorem Szymon, przez kanał Szymonecki. Ok. 2,6 ha jego powierzchni zajmują wyspy. Jezioro o wydłużonym, nieregularnym kształcie, z czterema wyraźnymi zatokami, kilkoma wyspami i bardzo dobrze rozwiniętej linii brzegowej. Liczne pola namiotowe, punkty widokowe, malowniczość oraz położenie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich stanowią o jego atrakcyjności. Na północnyzachód brzegu przystań i stanica wodna. Jezioro jest atrakcyjnym łowiskiem wędkarskim, zarówno ze względu na mnogość gatunków ryb, jak i dogodny dojazd i liczne miejsca do cumowania. Najczęściej występującymi gatunkami ryb są:
leszcz, węgorz, sandacz, krąp i płoć. W drugiej kolejności należy wymienić szczupaka, okonia, lina i karasia. Rzadziej można złowić sielawę i sieję.
Zezwolenia wędkarskie Gospodarstwo Rybackie Piękna Góra k/ Giżycka oraz w sklepach wędkarskich. Informacja tel. 89 428 5408KOTEK WIELKI

Pow. 18ha, dług. 900m, szer. 270m, głęb. 2,5m. Jezioro na Szlaku Wielkich Jezior, połączone z jez. Szymon - Kanałem Mioduńskim i z jeziorem Tałtowisko - Kanałem Grunwaldzkim. Jezioro zarośnięte wodną i bagienną roślinnością (grzybień, grążel, rdestnica itp.)
Zezwolenia wędkarskie Gosp. Rybackie w Mikołajkach ul. Mrągowska 18, Spółdzielnia "Pokój" w Rynie,
Ośrodek Wypoczynkowy GAT w Rynie. Informacja - Gospodarstwo Rybackie w Mikołajkach tel. 421 63 32ŁAWKI

Jezioro ŁawkiPow. 69 ha, dług. 1255 m, szer. 745 m, głęb. 17 m.
Malownicze jezioro o owalnym kształcie, położone ok. 3 km na wsch. od Rynu. Z pagórka, tuż przy brukowej drodze rozległa panorama okolicy. Przy wsch. brzegu położona jest wieś Ławki i atrakcyjne kąpielisko z miejscem do parkowania samochodów. Dojazd z Rynu nową asfaltową drogą.
STREFA CISZY!
Zezwolenia wędkarskie - Gosp. Rybackie w Mikołajkach ul. Mrągowska 18, informacja tel. 421 6332NOTYST

Pow. 150ha, dług. 2000m, szer. 850m, głęb. 19,1 m. Jezioro graniczące z ryńską gminą od zach., położone ok. 6 km. na płd.- zach. od Rynu i ok. 800 m na zach. od jeziora Ryńskiego. Nieopodal jeziora znajduje się kopiec strażniczy i znakomity punkt widokowy. Przy wschodnim brzegu - wieśNOTYST WIELKI

Zezwolenia wędkarskie - w Gospodarstwie Rybackim w Mrągowie i sklepach wędkarskich na terenie Mrągowa. Informacje - tel. 89 74134 22OŁÓW

Jezioro OłówPow. 61 ha, dług. 1640 m, szer. 530m, głęb. 40 m. Jezioro w środkowej części gminy, u podnóża ryńskiego zamku. Na południowym krańcu - miejskie kąpielisko. Niedaleko - amfiteatr położony na stoku dawnej, krzyżackiej winnicy. Wokół jeziora prowadzi malowniczy szlak pieszy (ok. 5 km)
STREFA CISZY!
Zezwolenia wędkarskie, informacja tel. 87 421 63 32ORŁO

PJezioro Orłoow. 114ha, dług. 2980m, szer. 610m, głęb. 26m. Jezioro w środkowej części gminy, ok. 2 km na płn. od Rynu, otoczone malowniczymi pagórkami. Przy płn.-wsch. brzegu kopiec strażniczy i punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama jeziora i okolicy. Niedaleko - wieś Orło.
STREFA CISZY!
Zezwolenia wędkarskie, informacja- tel. 87 421 63 32RYŃSKIE / TAŁTY

Pow. 1831 ha , w tym 4,7 ha wysp , dług. 20 km , szeJezioro Ryńskier. 1800 m (przeciętnie 800 m), głębokość 50 m. Jeziora w płd. wsch. części gminy, połączone ze sobą stanowią najdłuższe i największe jezioro w okolicy, będące odnogą Szlaku Wielkich Jezior. Jeden z najpiękniejszych akwenów na Mazurach. Urozmaicona linia brzegowa, liczne zatoki, półwyspy i wyspy. Wiele atrakcyjnych miejsc do biwakowania, punkty widokowe, przystanie i ośrodki żeglarskie. Jezioro jest wyśmienitym miejscem do uprawiania żeglarstwa i sportów wodnych. Stanowi doskonałe łowisko wędkarskie. Występuje tu leszcz, sandacz, szczupak, a także płoć i krąp, miętus, okoń i lin.
Zezwolenia wędkarskie - Gospodarstwo Rybackie w Mikołajkach. Informacja - tel. 87 421 63 32. Na jeziorze znajduje się Duża Wyspa, zwana "Gołą Zośką", na której znajduje się ptasi rezerwat "Ptasia Wyspa".SZYMON

Pow. 154ha, dług. 1850m, szer. 1400m, głęb. 2,9m. Jezioro w południowej części gminy. Położone na Szlaku Wielkich Jezior łączy się z Kanałem Szymoneckim, z jez. Jagodne oraz Kanałem Mioduńskim, z jez. Kotek Wlk.
Płytki, owalny i zarastający akwen, jest naturalnym tarliskiem wielu gatunków ryb. W sezonie na jeziorze znajduje się pływająca restauracja - "Żeglarska Smażalnia".
Zezwolenia wędkarskie - patrz: jez. Ryńskie / TałtySZYMONECKIE

Jezioro wchodzi w skład jeziora Jagodne i stanowi jego naturalną zatokę.
Zezwolenia wędkarskie - patrz: jez. Jagodne.SZYMONEK (ŁAWKI MAŁE)

Pow. 28ha, dług. 900m, szer. 550m , głęb. 3,5m. Jezioro położone ok. 4,5 km na płd.- wsch. od Rynu i ok. 400 m. od wsi Ławki. W pobliżu "Czapli Las" - miejsce lęgowe czapli siwej.
STREFA CISZY!
Zezwolenia wędkarskie - informacja, tel. 87 421 63 32TAŁTOWISKO

Jezioro TaltowiskoPow. 327 ha ,dług. 4370 m, szer. 1630 m. , głęb. 39m. ok. 2/3 powierzchni jeziora znajduje się na terenie gminy, w jej płd. części. Położone na Szlaku Wielkich Jezior łączy się z jeziorami Tałty / Ryńskim (Kanałem Tałckim) oraz z jez. Kotek Wlk. (Kanałem Grunwaldzkim). Jezioro o wydłużonym kształcie i słabo rozwiniętej linii brzegowej jest jednym z najbardziej atrakcyjnych łowisk wędkarskich. Można tu złowić piękne okazy sandacza, węgorza, szczupaka, leszcza i okonia.
Zezwolenia wędkarskie - patrz: jezioro Ryńskie / Tałty.KANAŁY

  • Kanał  Szymonecki (Szymoński)Szymonecki (Szymoński) - łączy jez. Jagodne i Szymon - długość 2360m.
  • Kanał Mioduński - łączy jez. Szymon i Kotek Wlk. - długość 1920 m.
  • Kanał Grunwaldzki (Lelecki) - łączy jez. Kotek Wlk. i jez. Tałtowisko) - długość 470 m .
  • Kanał Tałcki - łączy jez. Tałtowisko i Tałty / Ryńskie. - długość 1620 m.

Zezwolenia wędkarskie - patrz jez. Ryńskie / Tafty