Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

GRZYBOWO (zał. w 1440 r.)
Wieś nad jez. Dejguny. Atrakcyjna, zalesiona , cicha i spokojna okolica zachęca do wakacyjnego odpoczynku. W pobliżu na niewielkim wzniesieniu znakomity punkt widokowy. Nad jeziorem dobre miejsca do biwakowania oraz pole namiotowe "Lisi Ogon".

JEZIORKO (zał. w 1552r.)
Wieś założono przy nieistniejącym już jeziorze Brzóska. W 1928 r. zniekształconą dotąd nazwę Jesziorken przemianowano na Preussenburg. Ok. 1 km. na wschód, znajduje się grodzisko - spory pagórek ze ściętym wierzchołkiem. Podczas prac archeologicznych znaleziono tu wiele eksponatów, pochodzących z różnych epok (gliniane naczynia, kamienne narzędzia, wyroby z brązu itp.). Na zachód od wsi znajduje się "Wieżowa Góra " - najwyższe wzniesienie w okolicy (188m.)

KNIS (zał. w 1484r.)

Wieś nad jeziorem Guber. W XVI w. mieszkali tu sami Polacy. Prace archeologiczne mówią o istnieniu obronnej osady nawodnej na płytkich wodach jeziora, sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Wiele odkrytych tu przedmiotów (zdobiony nóż, pas z brązowymi okuciami i in.), znajduje się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Po niemiecku wieś nazywała się Gneist.
Na wypoczynek we wsi zaprasza gospodarstwo agroturystyczne.
Przystanek PKS (połączenie z Rynem i Kętrzynem).

KOZIN (zał. 1554 r.)
Wieś nad jez. Jagodne. W 1571 r. powstała tu karczma. W1625 r. ziemię uprawiało 23 chłopów czynszowych (sami Polacy ). Najazd tatarski, a następnie epidemia dżumy na pocz. XVIII w. spustoszyły wieś. Miejscowość jest atrakcyjnie położona przy Szlaku Wielkich Jezior. Znajdują się tu: przystań, stanica żeglarska, miejsca do biwakowania i sklepy spożywcze. Kozin od 1 stycznia 2008 roku należy do gminy Giżycko.
Przystanek PKS ( poł. z Giżyckiem , Mikołajkami , Rynem).

KRONOWO (zał. w 1477)

Wieś nad jez. Dejguny. W 1847 r. komitet rodzicielski protestował tu przeciwko usunięciu języka polskiego, ze szkół. Na dachówce jednego z domów zachował się napis "BOZE OICZE BONDZ Z NAMI NIEDAY NAM ZAGINONC F.CIGAN 1862 CRONAU 15 TEN AUGUST". We wsi pensjonat, a w pobliżu zespół schronów z I wojny światowej, pole namiotowe i punkt widokowy nad jez. Dejguny. Wyjątkowo piękna i malownicza okolica.

KRZYŻANY (zał. w 1547r.)
Pod koniec XVI w. gospodarzyło tu już 33 chłopów. Po epidemii dżumy, która zebrała obfite żniwo w latach 1709-1711r., sprowadzono nowych osadników - Polaków . W czasie walk niemiecko - rosyjskich w 1914 r. wieś została spalona. W 1927 r. jej nazwa - Krzysahnen została zmieniona na Steinwalde. We wsi znajduje się prywatna galeria fotografii, a nieopodal, w kolonii Krzyżany "Dworek u Pelców"- miejsce wakacyjnego wypoczynku. Przystanek PKS (połączenie z Rynem i Mrągowem).

ŁAWKI (zał. 1499 r.)
W 1632 r. istniał tu dwór i dobra szlacheckie. Najazd tatarski w 1656 r. zniszczył wieś doszczętnie, a podczas zarazy w latach 1709 -1711 r. zmarły 153 osoby (ocalało tylko 30 ). W 1737 r. powstała szkoła. Przed wojną prosperowały: gorzelnia, cegielnia i gospoda. W 1938 roku nazwę wsi Lawken zmieniono na Lauken. Wieś położona jest przy wschodnim brzegu jeziora Ławki. Nad jeziorem znajduje się kąpielisko. Malownicza okolica zachęca do pieszych i rowerowych eskapad. W pobliżu wsi kolejne jezioro - Szymonek (Ławki Małe) Nieco dalej na płd. wschód - "Czapli las"- miejsce lęgowe czapli siwej (teren prywatny), w pobliżu stanowiska archeologiczne, m.in. cmentarzysko z okresu rzymskiego. We wsi znajduje się sklep spożywczy.
Przystanek PKS we wsi (poł. z Rynem i Giżyckiem).
Przystanek PKS ok. 1,5 km od wsi (poł. z Mikołajkami).

MIODUŃSKIE (potocznie Mioduńsk) (zał. w 1584 r.)
Wieś między Ławkami a Szymonką . W 1929 r nazwę Miodunsken przemianowano na Immenhagen. Nad pobliskim Kanałem Mioduńskim atrakcyjne łowiska wędkarskie.

MRÓWKI (zał. w 1431 r.)
W 1929 r. nazwę wsi Mrowken przekształcono na Neuforst. Wieś uroczo położona nad jeziorem Ryńskim ma charakter letniskowy. Piękne tereny, bliskość lasu i jeziora oraz okoliczne pola namiotowe zachęcają do dłuższego pobytu.

ORŁO {zał. w 1437 r.)

Wieś położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Na pocz. XVII w. mieszkało tu ok. 800 osób, z których tylko jedna czwarta przetrwała sławetną epidemię dżumy.
Z Orłem połączony był majątek Głąbowo (zał. w 1416r), Canki oraz Dzikowizna. W pobliżu wsi kopiec strażniczy, z którego roztacza się piękny widok na malownicze jezioro Orło.
Przystanek PKS 1 km od wsi (poł. z Rynem, Sterławkami Wlk).

PRAŻMOWO (zał. w 1546r.)
Wieś dawniej nazywała się Salpia. Obecną nazwę, (poch. od nazwiska jej założyciela - Stańka Prażmo z Szymonki) otrzymała po II wojnie światowej. Miejscowość ładnie ulokowana nad jez. Jagodne, przy Szlaku Wielkich Jezior. Wakacyjnych gości zaprasza Folwark "Kraszewo" i pensjonat "Mirex".
Przystanek PKS (poł. m.in. z Giżyckiem i Mikołajkami).

RYBICAL (zał. w 1435 r.)
Jedna z najbardziej atrakcyjnie położonych wsi w okolicy. W XVI w. gospodarzyli tu wyłącznie Polacy. Ostatnie lata swojego życia spędził tu Maks Mazuch - pierwszy burmistrz powojennego Rynu. Dogodne położenie nad jeziorem Ryńskim, stanowiącym odnogę Szlaku Wielkich Jezior, stwarza możliwości turystycznego rozwoju wsi. Ładna okolica, w pobliżu las. Na turystów czekają: pensjonat "Sarmacja", kwatery prywatne i mała gastronomia. We wsi znajduje się sklep spożywczy.

SKOP (zał. w 1553r.)
Wieś przy drodze Giżycko - Mrągowo. W 1938 roku nazwę miejscowości Skoppen zmieniono na
Reichenstein. We wsi znajduje się szkoła podstawowa i sklep.
Przystanek PKS (poł. m. in. Giżyckiem, Mrągowem i Rynem)

SKORUPKI (zał. w 1494)

Wieś o charakterze letniskowym, nad jeziorem Tałty, może być punktem zarówno jednodniowej wyprawy, jak i dłuższego pobytu. Urocza okolica, bliskość lasu, malownicze jezioro, cisza i spokój - to główne atuty miejscowości, która w 1927 r. zmieniła nazwę, ze Skorupken na Schalensee. W pobliżu wsi odkryto cmentarzysko z pocz. n.e., świadczące o dawnym osadnictwie na tych terenach. We wsi czynny jest sklep spożywczy.

SŁABOWO (zał. w 1563r.)
Osiedleni tu chłopi nie odrabiali pańszczyzny, ponieważ płacili wysoki czynsz. Na początku XVIII w. dżuma nie oszczędziła mieszkańców Słabowa, a pożar w 1916r. strawił niemal całą wieś. Nazwę Slabowen, w 1928 r. przekształcono na Langenwiese. W miejscowości funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne.
Przystanek PKS (poł. z Mrągowem i Rynem).

STARA RUDÓWKA (zał. w 1663 r.).
Wybitny polski poeta Zbigniew Morsztyn wypędzony z kraju za ariańskie przekonania, otrzymał w Rudówce dwadzieścia włók (ok. 336 ha) w dzierżawę. Za jego czasów kwitło tu życie intelektualne arian (w 1684 r. odbył się synod Braci Polskich) .W XVIII w. mieszkało w okolicy jeszcze dwudziestu arian. W pobliżu wsi głaz upamiętniający rozstrzelaną przez żołnierzy radzieckich ludność cywilną i czterech jeńców wojennych.

STERŁAWKI WLK. (zał. w 1387 r.)
Najstarsza wieś na terenie Krainy Wielkich Jezior, założona przez Stefana i Andrzeja Rusinów. W 1590 wybudowano tu kościół, osiem lat później powstała parafia a w 1600 r. szkoła. W XVII w. Sterławki posiadały cztery karczmy i okazały dwór. W 1656 roku kościół i dwór spłonęły podczas najazdu tatarskiego. Świątynię odbudowano, lecz zawaliła się półtora wieku później . W 1806 r. na 1497 osób przystępujących do komunii był tylko dwudziestu Niemców. W poł. XIX w. rektorem szkoły w Sterławkach był znany działacz mazurski - Marcin Giersz. Nowy kościół powstał w 1832 r., istnieje do dziś i jest zabytkiem architektury. W 1868 r. miejscowość otrzymała połączenie kolejowe z Ełkiem i Królewcem. Sterławki Wielkie, to największa wieś na terenie gminy. Znajduje się tu szkoła podstawowa, filia biblioteki, stacja benzynowa, sklepy, bar, Zajazd "Biały Młyn" i kwatery prywatne. W okolicy, nad jez. Iławki - pole namiotowe. Niedaleko malownicze jezioro Dejguny.
Stacja kolejowa (poł. z Ełkiem, Olsztynem), przystanek PKS

SZYMONKA (zał.w 1503r.)
Jak w wielu okolicznych miejscowościach, w XVI w. mieszkali tu wyłącznie Polacy. Wieś położona jest nad jez. Szymoneckim (będącym zatoką jez. Jagodne) i ma letniskowy charakter. Pobliski Kanał Szymonecki (Szymoński) - to ulubione miejsce wędkarzy. Na kanale umiejscowiono przystań, można tu dopłynąć statkiem żeglugi mazurskiej. We wsi znajduje się kościół z II poł. XIX w. Czynne są placówki gastronomiczne, sklepy spożywcze i pole namiotowe.
Przystanek PKS (poł. z Giżyckiem, Mikołajkami, Rynem).

TROS (zał. w 1551 -1553r. - ?)

W XVII w. wieś nazywała się Trzosy. Niedaleko przy drodze do Jeziorka - grodzisko. We wsi czynny jest sklep spożywczy.
Przystanek PKS (poł. m.in. Mrągowem , Rynem, Giżyckiem).

WEJDYKI (zał. w 1415r.)
Początkowo mieszkała tu ludność pruska lub litewska. W XVI w. - wyłącznie Polacy. W XVII w. istniał w Wejdykach majątek szlachecki należący do rodziny Gardyńskich. W 1816 r. była tu kuźnia i szkoła . Wieś jest przepięknie położona nad jez. Ryńskim. W pobliżu pole namiotowe na wysokiej skarpie . Roztacza się stąd wspaniały widok na jezioro i malownicze wyspy. We wsi znajduje się obelisk z czasów napoleońskich i głaz upamiętniający ofiary I wojny światowej.

ZIELONY GAJ (zał. w 1638 r.)
Wieś położona jest nad jez. Kotek Wlk., na Szlaku Wielkich Jezior i stanowi nader atrakcyjne miejsce dla żeglarzy. Nad jeziorem stanica wodna z przystanią, miejscami noclegowymi i małą gastronomią. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się tu zespół dworsko -pałacowy z XIX w. Niedaleko , nad jez. Tałtowisko miejsca do biwakowania i punkt widokowy.

Teksty zostały zaczerpnięte z "Przewodnik Ryn i okolice".