Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.


Szlaki rowerowe naszych okolic można podzielić na dwie grupy:

  • szlaki znakowane,
  • szlaki nie znakowane.

Szlaki znakowane.
Przez gminę biegnie czerwony szlak Ziemi Giżyckiej (Giżycko - Ryn - Nakomiady - Gierłoż - Kamionki - Giżycko ) o długości 67 km. Oznakowanie trasy wymaga gruntownej modernizacji, gdyż w obecnej chwili właściwie nie istnieją.

Szlaki nie znakowane.
Szlaki, które proponujemy, zaczynają i kończą się w Rynie. Pozwolą na poznanie piękna mazurskiego krajobrazu i mają charakter tras rodzinnych, przeznaczonych dla przeciętnych, niezbyt zaawansowanych turystów. Wytrawni rowerzyści mogą budować własne warianty, poprzez łączenie kilku tras w jedną. Wszyscy bezwzględnie powinni zaopatrzyć się jednak w mapy, ponieważ w różnych sytuacjach mogą one stać się niezbędne.
Polecamy mapy:

  • Wielkie Jeziora Mazurskie 1:50.000, Wojskowe Zakłady Kartograficzne 2001 r. (mapa składa się z dwóch części: pół -nocnej i południowej, jest sporządzona w dobrej skali i zawiera wiele szczegółów)
  • Mazury 1:60.000, Wydawnictwo Kartograficzne ExpressMap Polska Sp. z o.o. 2005 r. (mapa składa się również z dwóch części, jest laminowana)


W sprzedaży mogą być jeszcze dostępne nieco starsze mapy np. "Jezioro Mamry" i "Jezioro Śniardwy" 1:60.000 PPWK W-wa/Wrocław 1997 r. oraz wiele innych, najważniejsze jest to by skala mapy nie była większa niż 1:60.000. W przeciwnym wypadku może mapa ze zbyt dużą skalą okazać się nieprzydatna.

I. RYN - RYBICAL - MRÓWKI - SKORUPKI - ŁAWKI - RYN (24 km)

Wyjeżdżamy z Rynu w kierunku Mikołajek. Skręcamy w prawo w stronę Rybicalu. Po prawej - przepiękna panorama jeziora i położonego nad nim Rynu. Przejeżdżamy przez Rybical i przy końcu wsi skręcamy w lewo. Tuż za wsią zbaczamy w prawo, kierując się w stronę lasu. Gruntowa droga zaprowadzi nas do pola biwakowego nad jez. Ryńskim, tuż za którym skręcamy w lewo w stronę zatoczki Skanał. W okolicy zatoki możemy się poczuć, jak w górach.. Pełne uroku miejsce, ulubione przez żeglarzy zachęca do chwili relaksu. Droga biegnąca dalej , na płd.- wsch., zaprowadzi nas do Skorupek - letniskowej wsi nad jez. Tałty. W Skorupkach skręcamy w lewo, w kierunku wschodnim (a rozwidleniu za wsią w prawo ), a po dotarciu do jez. Tałtowisko - w lewo, na płn.-wsch. w kierunku skrzyżowania z drogą Ryn - Mikołajki. Tu mamy do wyboru dwa warianty . Pierwszy - podstawowy - prosto, przez wieś Ławki. Drugi o ok. 2 km krótszy - w lewo ,bezpośrednio do Rynu.

II. RYN - ŁAWKI - SZYMONKA - ST . RUDÓWKA - RYN (22 km)


Udajemy się w kierunku wschodnim - ul. Kopernika. Na skrzyżowaniu z ul. Zamiejską skręcamy w prawo, a po przejechaniu kilkuset metrów, na rozwidleniu dróg, jeszcze raz w prawo, zgodnie z drogowskazem - Ławki 4 km. Kiedy miniemy ostatnie zabudowania Rynu Kolonii, po prawej stronie ukaże się nam rozległa panorama miasta. Wygodna asfaltowa droga otoczona jest po obu stronach bujnymi lipami, tworzącymi zielony, szumiący tunel. Po przejechaniu ok. 3 km mijamy po lewej stronie zarastające jezioro Ziółko. Otoczone bagnistym terenem, krzewami i roślinnością bagienną, ciche i niedostępne - stało się ulubionym żerowiskiem wodnego ptactwa. Po przejechaniu ok. kilometra wjeżdżamy do wsi Ławki. Tuż przy budynku byłej szkoły skręcamy w lewo, zgodnie z drogowskazem kierującym do Mioduńska. Po przebyciu kilkuset metrów mijamy z prawej strony jezioro Szymonek (Ławki Małe) i wjeżdżamy do lasu. Nieopodal, na wysokości zabudowań Małych Ławek -po lewej stronie oddalony zaledwie o ok. 200 m od drogi szumi "Czapli las " - miejsce lęgowe czapli siwej. Nieco dalej, na rozwidleniu gruntowych dróg odbijamy w lewo, jadąc dłuższy czas równym, płaskim terenem-w miejscu, gdzie dawniej znajdowało się duże jezioro. Dojeżdżamy do zabudowań Hajdebruku, a zaraz potem do Kanału Szymońskiego, wzdłuż którego docieramy do mostu. Tu kierujemy się w lewo - na Starą Rudówkę. Do Rynu jedziemy cały czas wąziutką asfaltową drogą. Za Starą Rudówką ( po prawej stronie w lesie ) warto odwiedzić stary cmentarz, przed którym znajduje się pamiątkowy głaz i zbiorowa mogiła zamordowanej w 1945r. oko licznej ludności i jeńców wojennych.

III. RYN - CANKI - ORŁO - GŁĄBOWO - NASYP KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ - RYN (ok. 15 km)

(Od Rynu, do rozwidlenia dróg nad jez. Orło trasa biegnie znakowanym, czerwonym szlakiem pieszym). Wyjeżdżamy z miasta ul. Kopernika i jadąc prosto - drogą w kierunku Giżycka - dojeżdżamy do Canek. Tu skręcamy w lewo i podążamy za czerwonymi znakami, gruntową drogą, podziwiając rozległe krajobrazy. U wschodniego brzegu jeziora Orło- skręcamy w lewo i po przejechaniu krótkiego odcinka przez las, wspinamy się kamienistą drogą w kierunku widocznego z dala kopca strażniczego (niewielkiego pagórka w kształcie ściętego stożka). Z kopca rozlega się bajeczny widok na leżące w dole jezioro Orło. Dojeżdżamy do wsi Orło i po minięciu pierwszej drożyny z lewej strony, skręcamy w następną, która zaprowadzi nas do drogi asfaltowej. Przed nami wieś Głąbowo, a w niej podupadający, będący w ruinie dwór z XIX w., otoczony starym parkiem. Opuszczamy Głąbowo i docieramy do nasypu dawnej kolejki wąskotorowej, która kursowała na trasie Ryn - Kętrzyn. Skręcamy w lewo i osiągamy płn.-wsch. brzeg jez. Ołów. Jezioro zachęca do odpoczynku i chłodnej kąpieli, a trasa kolejki zaprowadzi nas do Rynu.

IV. WOKÓŁ JEZIOR RYŃSKIEGO I TAŁTY (48 km)


Przepiękna krajobrazowo trasa "wychodzi" poza teren gminy, żeby otoczyć jeziora Ryńskie i Tałty z zachodniej i południowej strony. Do Mikołajek droga biegnie znakowanym , czerwonym szlakiem pieszym. Z Rynu udajemy się w kierunku Mrągowa. Po przejechaniu ok. 2,5 km docieramy do obszernego parkingu nad zatoką Rominek. Nieopodal stał niegdyś młyn wodny, nad strumykiem, zasilającym wody zatoki. Można odnaleźć jeszcze jego fundamenty. Droga wspina się pod górę i wkrótce skręcamy w lewo do Wejdyk (drogowskaz Wejdyki 3 km). Po lewej stronie, między drogą a zatoką wrzynającą się w ląd półtorakilometrowym jęzorem, istniała tam przed laty wieś. Pozostały po niej jedynie zdziczałe drzewa owocowe. Jadąc dalej przez las dojeżdżamy do pola namiotowego, położonego na wysokiej skarpie, skąd roztacza się piękny widok na jezioro Ryńskie i malownicze wyspy. W oddali, po lewej stronie widoczny jest Ryn, a naprzeciw wieś Rybical. W Wejdykach znajduje się głaz poświęcony ofiarom I wojny światowej i obelisk z czasów napoleońskich. Jadąc za czerwonymi znakami, skręcamy w prawo i otaczając jezioro Ryńskie dojeżdżamy do Notystu. W miejscowości znajduje się kopiec strażniczy nad jez. Notyst. Dobra droga i czerwone znaki zaprowadzą nas bez problemów do Mikołajek. Urocze pejzaże, wspaniałe punkty widokowe nad jez. Tałty, to bezsprzeczne atuty tej trasy. W Mikołajkach, po przejechaniu przez most w centrum miasta, kierujemy się w stronę Giżycka i tuż za miastem skręcamy w lewo, do wsi Tałty. Droga biegnie wysoką skarpą nad leżącym w dole jeziorem Tałty. Za wsią odbijamy w prawo i docieramy do Kanału Tałckiego. Po jego przekroczeniu, na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, do Skorupek. Od Skorupek do Rynu poruszamy się tak, jak w szlaku nr I - tylko w odwrotnym kierunku.

V. RYN - NASYP KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ - KRZYŻANY - WEJDYKI - RYN (19 km)


Wyjeżdżamy z Rynu w kierunku Giżycka. Nie dojeżdżając do lasu, skręcamy w lewo w stronę widocznych ogródków działkowych i docieramy do gruntowej drogi - będącej trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Skręcamy w prawo i wjeżdżamy do lasu. Następnie mijamy po lewej brzeg jeziora Ryńskiego i dojeżdżamy do drogi Ryn - Sterławki Wlk. ( Można zastosować również prostszy i krótszy wariant, jadąc z Rynu bezpośrednio asfaltową drogą w kierunku Sterławek Wlk.)
Na skrzyżowaniu dawnego nasypu kolejki wąskotorowej z drogą do Sterławek - udajemy się prosto (trasą kolejki) i dojeżdżamy do kolejnej "asfaltówki". Tu skręcamy w lewo i po przejechaniu kilkuset metrów (pod górę)- odbijamy w prawo, w wyrazistą leśną drogę, która zaprowadzi nas do Krzyżan. We wsi skręcamy w prawo, a przy jej końcu w lewo, w gruntową drogę, którą dojeżdżamy do szosy asfaltowej Ryn -Mrągowo. Dalej kierujemy się prosto i docieramy do Wejdyk. Tu na skrzyżowaniu, przy dużym, pionowo stojącym obelisku zbaczamy w lewo, podążając do Rynu, zgodnie z czerwonymi znakami pieszego szlaku.

VI. RYN - JEZIORKO - SKOP - KOZIN - PRAŻMOWO - ST. RUDÓWKA - RYN (36 km)

Do wsi Kozin trasa biegnie znakowanym, czerwonym szlakiem pieszym. Początek szlaku - do rozwidlenia dróg, koło jez. Orło - taki sam, jak w przypadku trasy nr3.
Na skrzyżowaniu dróg gruntowych u wsch. brzegu jeziora Orło kierujemy się prosto, w stronę wsi Jeziorko. ( Warto na chwilę zboczyć w lewo ok. 600 m, żeby wspiąć się na kopiec strażniczy nad jez. Orło i zobaczyć piękną panoramę z jego wierzchołka). W Jeziorku skręcamy w prawo - na płd. wsch. Ok. 1 km od wsi znajduje się grodzisko, będące pozostałością po wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym. Dojeżdżamy do wsi Skop i tuż przy szkole udajemy się w stronę Kozina. We wsi skręcamy w prawo na asfaltową drogę i jadąc bardzo malowniczą trasą nad brzegiem jez. Jagodnego, podążamy w kierunku Szymonki. Nie dojeżdżając do wsi, przed Kanałem Szymońskim skręcamy w prawo, jadąc ok. 1,5 km nad kanałem do dawnego majątku Hajdebrug. Otaczamy od płd. Łąkę Łajty - pozostałość po wyschniętym jeziorze i kierujemy się na płn.- zach. wyrazistą gruntową drogą. Mijamy niewielką kolonię Małe Ławki ( po prawej stronie opisywany wcześniej "Czapli Las" ) i dojeżdżamy do Ławek. We wsi, na skrzyżowaniu obok dawnej szkoły skręcamy w prawo i jedziemy do Rynu wygodną, asfaltową drogą wśród szumiących, zielonych lip.

VII. RYN - STERŁAWKI WLK. - JEZIORKO - TROS - RYN ( 23 km)


Wyjeżdżamy z Rynu ul. Albina Nowickiego i na rozwidleniu dróg, tuż za miastem, kierujemy się na wprost - do Sterławek Wielkich (niedaleko skrzyżowania, przy drodze do Knisu stoi jeden z kopców strażniczych . Z wierzchołka ładna panorama okolicy) .W Sterławkach - na skrzyżowaniu koło stacji benzynowej skręcamy w prawo. Po przejechaniu kilku metrów kierujemy się w prawo, jadąc do Jeziorka. Przejeżdżamy przez wieś i tuż za nią - na rozwidleniu odbijamy w lewo, do miejscowości Tros. Jadąc przez las nie dajmy się zwieść pozorom - na pewno nadal jesteśmy na Mazurach - choć krajobraz momentami przypomina raczej "górskie klimaty". Wieś Tros ładnie nazywała się kiedyś Trzosy. Po dojechaniu do drogi asfaltowej Giżycko - Ryn, skręcamy w prawo i po pięciu kilometrach docieramy do stolicy gminy.


VIII. RYN - KNIS - SALPIK - MARTIANY - STERŁAWKI WLK. - RYN (26 km)

Opuszczamy Ryn ulicą Albina Nowickiego i tuż za miastem skręcamy w lewo w drogę biegnącą do wsi Knis i Salpik. W tej ostatniej miejscowości, po przejechaniu ok. 300 m opuszczamy asfaltową szosę i skręcając w prawo, zdążamy w kierunku jez. Iławki. Nieopodal jeziora odbijamy w lewo i udajemy się na północ, w kierunku Martian. Tu, po przejechaniu torów kolejowych, docieramy do asfaltowej drogi Kętrzyn -Giżycko. Skręcamy w prawo i po przejechaniu ok. 4 km przyjeżdżamy do Sterławek Wlk. ( Miejscowość jest najstarszą wsią na Mazurach. Warto odwiedzić tu zabytkowy kościół z XIX w., z XVII w. chrzcielnicą i XVIII w. krucyfiksem).
W Sterławkach skręcamy w prawo ( przy stacji benzynowej) ijadąc cały czas prosto asfaltową drogą po przejechaniu 9 km docieramy do Rynu.
Wariant 2. - Z Rynu do wsi Salpik możemy dojechać trasą dawnej kolejki wąskotorowej.
Wariant 3. - Ze Sterławek można pojechać w lewo do Grzybowa nad jez. Dejguny i Kronowa, a następnie z powrotem - i dalej, jak w końcówce wariantu pod -stawowego (razem36km).

Trasy zostały przytoczone z "Przewodnika Ryn i okolice".