Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ryn - miasto pomiędzy jeziorami na Mazurach - informacje, historia, zdjęcia, panoramy.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

daniej i dis wiatrakWysoko usytuowany wiatrak w Rynie to najbardziej widoczna budowla, która rzuca się w oczy jadącym z Mrągowa w stronę Giżycka lub płynącym z Tałt na Jezioro Ryńskie. Bez dwóch zdań dla tych podróżnych jest to wizytówka naszej miejscowości.
Jest to obiekt typu „wiatrak holenderski”, co oznacza, iż masywny (często murowany) korpus jest nieruchomy, budowany przeważnie na planie koła, a bryła dachowa ze śmigłami jest obracana na wielkich łożyskach. Pozwala to lepiej wykorzystać siłę wiatru w celu lepszej wydajności pracy. Te budowle powstały w Holandii - stąd nazwa „wiatrak holenderski”.

Nasz wiatrak został wybudowany około 1873 roku. Został usytuowany na jednym z najwyższych wzniesień w okolicy miasta, z której rozpościera się przepiękny widok na Jezioro Ryńskie i najbliższą okolicę. Z tego miejsca przy pomocy np. lornetki można dostrzec pobliskie wsie, jeziora, lasy.
Do roku 1955 służył do mielenia ziarna na mąkę.
Następnie wiatrak został przejęty przez władze państwowe, podupadał. Dopiero w latach 1975 – 1982 został częściowo wyremontowany. Jednak w czasie przemian po ‘89 i długo po tym czasie nie było prowadzonych na terenie obiektu żadnych większych inwestycji. Wiatrak podupadał i mimo że w tych latach była tu restauracja, to nie przyniosło to większych zmian związanych z pracami remontowymi.

Został odkupiony przez osobę prywatną od władz samorządowych w Rynie. Ze względu na fatalny stan budowli, prywatny inwestor remontował ryński wiatrak etapami. Prace postępowały dość wolno ze względu na liczne trudności. W 2011 roku zamontowano kopułę, o czym pisaliśmy tu http://www.ryn.pl/9-aktualnoci/artykuy-informacje-z-ostatnich-dni/199-wiatrak-w-rynie.
Prace ukończone zostały w 2018, a ich efekt przerósł najśmielsze oczekiwania.
Obecnie Wiatrak w Rynie można wynająć i mile spędzić czas na Mazurach. Przeznaczony jest dla 10 osób z możliwością dostawki. Na parterze mieści się nowoczesna kuchnia z pełnym wyposażenie, salon wypoczynkowy z kominkiem TV, jadalnia, łazienka z WC, umywalką.
Na I piętrze znajdują się: dwie sypialnie z łazienką (WC, prysznic, umywalka). Drugie piętro to: dwie sypianie 2-osobowe i łazienka. Najwyższy poziom to – kopuła. Tu znajduje się duża 2-osobowa sypialnia z łazienką (WC, umywalka, prysznic). Na terenie posesji znajduje się: „stodoła”, a w niej: wędzarnia, grill, zlew, meble ogrodowe; wyznaczone miejsce na ognisko. Z całej posesji rozpościera się piękny widok na Jezioro Ryńskie i pobliską okolicę.

wiatrak rynwiatrak ryn 00bwiatrak ryn 011wiatrak ryn 03wiatrak ryn 02awiatrak ryn 04wiatrak ryn 09

więcej na http://www.mazury.pc.pl/wypoczynek-na-mazurach/domy-i-domki/463-wiatrak-w-rynie