Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ryn - miasto pomiędzy jeziorami na Mazurach - informacje, historia, zdjęcia, panoramy.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie przedstawiła warianty przebudowy drogi Mrągowo-Orzysz. Kilka z nich bezpośrednio dotyczy naszej gminy. warianty drogi warianty drogi (335.38 KB) .

WARIANT Wp1
Droga będzie biegła na północ od miejscowości Zalec, następnie przetnie dzisiejszą drogę Mrągowo-Ryn i skieruje się w kierunku Notyst Mały aż do jeziora Ryńskiego. Tu w okolicach Mrówek ma powstać most nad jeziorem Ryńskim, droga przetnie las w okolicach Zatoki Skanał i Kol. Rybical, dalej przetnie drogę Mikołajki-Ryn w okolicach skrzyżowania do Ławek i skieruje się do wsi Mioduńskie, przetnie Kanał Mioduński w postaci mostu i dotrze do obecnej drogi Mikołajki-Orzysz w okolicach wsi Olszewo.

WARIANT Wp2
Droga będzie biegła na południe od Zalca w kierunku Notyst Mały aż do jeziora Ryńskiego. Podobnie, jak w Wp1, powstanie most w okolicach Mrówek, a następnie dokładnie jak w przypadku Wp1 (okolice Zatoki Skanał, Kol. Rybical, skrzyżowanie do Ławek, Mioduńskie, Kanał Mioduński i okolice wsi Olszewo).

WARIANT Wp3
Droga będzie biegła na północ od miejscowości Zalec, następnie przed skrętem do Notystu Wielkiego przetnie dzisiejszą drogę Mrągowo-Ryn i skieruje się w okolice Wejdyk aż do jeziora Ryńskiego, tu powstanie most nad jeziorem Ryńskim, który zakończy się tuż za wsią Rybical, a następnie droga skieruje się do skrzyżowania do Ławek na trasie Ryn-Mikołajki i dalej podobnie jak w wariancie Wp1, Wp2 (skrzyżowanie do Ławek, Mioduńskie, Kanał Mioduński i okolice wsi Olszewo).

WARIANT SORKWITY
Droga od północy ominie Mrągowo, w postaci mostu przetnie Jezioro Juno, dalej będzie biegła w okolicach wsi Szestno, przetnie jezioro Salęckie, dalej w okolicach wsi Wyszembork, skręci lekko na południe i dalej dołączy do Wariantu Wp3 (Wejdyki, most, Rybical, skrzyżowanie do Ławek, Mioduńskie, Kanał Mioduński i okolice wsi Olszewo)

WARIANT GIŻYCKO
droga od północy ominie Mrągowo, w postaci mostu przetnie Jezioro Juno, dalej będzie biegła w okolicach wsi Szestno, przetnie jezioro Salęckie, dalej w okolicach wsi Wyszembork, skręci lekko na południe i dalej już przebiegać będzie przy Słabowie i Krzyżanach, przetnie las o okolicach Krzyżan i dalej już podobnie jak "Torówka" przebiegać będzie przy "Trzeciej Plaży" (pomiędzy Jeziorem Ołów i Orło), przetnie dzisiejszą drogę Giżycko-Ryn w okolicach Bachorzy, przetnie drogę Skop-Monetki i dalej w okolicach Kozina przetnie Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, dalej na północ od Paprotek skieruje się do Orzysza

Oczywiście przytoczone powyżej warianty przebudowy drogi Mrągowo-Orzysz dotyczą tylko naszej gminy. Takich wariantów jest jeszcze kilka i biegną one w okolicach Mikołajek. Na temat przebudowy "szesnastki" więcej możemy dowiedzieć się pod poniższym adresem: www.mragowo-orzysz.pl
Według projektu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie projekty będą szeroką drogą (każda jezdnia po dwa pasy - 2x2 pasy)

W dniach 6-7 mają br. na terenie naszej gminy odbędą się konsultacje z mieszkańcami. Podczas tych zebrań możemy wydać swoje opinie, które będą miały wpływ na budowę dróg w naszej gminie:

  • 6 maja o godz. 18:00 w świetlicy gospodarstwa rolnego Ławki,
  • 7 maja o godz. 16:00 w Urzędzie Miasta i Gminy Ryn,
  • 7 maja o godz. 18:00 w świetlicy gospodarstwa rolnego Głąbowo