Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ryn - miasto pomiędzy jeziorami na Mazurach - informacje, historia, zdjęcia, panoramy.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bojery 2017Po dwuletniej przerwie  bojery znowu powróciły na Jezioro Ryńskie. Bardzo dobre warunki lodowe i pogodowe pozwalają młodzieży z Grupy Żeglarskiej Ryn - Zofiówka  MBSW Giżycko prowadzonej przez instruktora Mirosława Kowalskiego na aktywne i atrakcyjne spędzanie ferii zimowych latając na bojerach klasy DN. Ryńscy bojerowcy to młodzież z gimnazjum i szkół średnich zamieszkała  na terenie naszej gminy. Ryńscy żeglarze lodowi mają do dyspozycji cztery ślizgi tej klasy. W chwili obecnej nasza grupa bojerowa to dwie dziewczyny i ośmiu chłopców.

Klasa ślizgów lodowych (bojerów) klasy DN powstała w USA w wyniku przeprowadzonego konkursu przez gazetę "Detroit News"  (stąd nazwa DN) w 1936 roku na najszybszy i łatwy w budowie bojer. Konstruktorzy tej powszechnie uznanej klasy to K. Williams i D. Sans z Michigan. Pierwsze ślizgi tej klasy w Europie pojawiły się w Holandii w 1960 roku. W Polsce zaczęto budować DN-y od 1966 roku. Ślizg ten ma długość kadłuba 3,58-3,75 m a powierzchnię żagla do 6,45 m2. Maksymalny wynik prędkości na tym ślizgu to 140 km/h.

Polscy bojerowcy należą od wielu lat do światowej czołówki tej mało promowanej przez media dyscypliny sportu. Obecnie od kilku lat Polacy zdobywają  najwyższe lokaty na rozgrywanych corocznie Mistrzostwach Świata i Europy. Praktycznie  w okresie ostatnich czterech lat "pudło" na MŚ i Europy  w tej dyscyplinie sportów zimowych należy do Polaków.

Przed wojną centrum Europejskim w tej dyscyplinie było kilkakrotnie w Węgorzewie. Wówczas startowały bojery dwuosobowe klasy MONOTYP (konstrukcja z Estonii).
Po  II wojnie monotypy do Rynu ściągnęli bracia Komorowscy. W latach 50 i 60 XX w. bracia Fryc, Paweł i Willi Komorowscy z innymi kolegami z Rynu latali po Jeziorze Ryńskim na dwuosobowych monotypach i polskich wajlandach (ta klasa obecnie zanika).

Informacje przygotował: Mirosław Kowalski

Bojery 2017Bojery 2017Bojery 2017

W przeszłości pisaliśmy o tym fascynującym sporcie - "Bojery 2014" oraz w artykule Bojerem po Ryńskim.