Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

1 % dla Sebastiana - spotkanie w SzymonceW dniu 16 marca 2013 roku w świetlicy wiejskiej w Szymonce mieszkańcy wsi zorganizowali spotkanie promujące przekazanie 1% podatku na rzecz niepełnosprawnego sąsiada Sebastiana Rubajczyka. Sebastian jest chłopcem potrzebujący rehabilitacji i leczenia szpitalnego, których koszty są co raz większe. Jest wspierany przez Fundację Gazety Olsztyńskiej „Przyszłość dla dzieci" , gdzie można 1 % przeznaczyć ze swojego podatku wpisując w odpowiedniej rubryce PIT KRS 0000148747 – cel szczegółowy Sebastian Rubajczyk. W trakcie spotkania dzieci i młodzież z Szymonki zaprezentowały przygotowane pod kierownictwem nauczyciela Pani Renaty Radziulewicz przedstawienie o Czerwonym Kapturku w bardzo nowoczesnej wersji. Był również recital piosenek w wykonaniu młodzieży. Nie zabrakło też słodyczy i napojów.

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Konkurs RynSerwis Ryn.pl (www.ryn.pl) istnieje już ponad 10 lat! Na rocznicę istnienia serwisu przygotowaliśmy następujące atrakcje:

 1. Konkurs na najlepszy artykuły,
 2. Nabór wolontariuszy do serwisu Ryn.pl z nagrodami.

ZASADY - KONKURS NA NAJLEPSZY ARTYKUŁ:

 • konkurs trwa do 2014.03.31,
 • artykuł musi zawierać minimum 4000 znaków (w przybieżeniu 1 strona A4), musi zawierać  min. 2 autorskie zdjęcia wysokiej jakości oraz treść związaną z Rynem lub okolicą,
 • należy przesłać pismo o przekazaniu praw autorskich do artykułu i zdjęć (pismo musi zawierać: imię, nazwisko, PESEL oraz treści, które są przekazowane – artykuł, zdjęcia),
 • artykuły wraz ze zdjęciami oraz z pismem o przekazaniu praw autorskich należy przesłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wystarczy w poczcie wpis "wszyskie treści, zdjęcia są mojego autorstwa i przekazuję moje prawa serwisowi www.ryn.pl"),

ZASADY – NABÓR WOLONTARIUSZY:
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą pisać w Internecie o Rynie.

 • należy zarejestrować się w serwisie: (http://www.ryn.pl/component/users/?view=registration),
 • woluntariusz musi tworzyć artykuły (min. 4000 znaków i min. 2 zdjęcia autorskie) tematycznie związane z Rynem lub jego okolicą,
 • każdy z woluntariuszów, który napisze 2 lub więcej artykułów (z wymaganą ilością zdjęć) otrzyma „certyfikat redaktora CMS”,
 • każdy wolontariusz, który przesłał swoje prace przekazuje prawa autorskie serwisowi Ryn.pl.

Nagrody:
KONKURS NA NAJLEPSZY ARTYKUŁ:

  • najlepszy artykuł zostanie nagrodzony kamerą (Kamera CANON FS406*)

NABÓR WOLONTARIUSZY:

  • wśród najaktywniejszych wolontariuszy zostanie wylosowana nagroda - kamera (Kamera CANON FS406*),
  • nagroda pocieszenia pamięć USB (USB Flash Drive)
  • certyfikat,

WYNIKI KONKURSÓW:

  • konkurs na NAJLEPSZY ARTYKUŁ zostanie rozstrzygnięty 2014.03.31
  • konkurs NABÓR WOLONTARIUSZY będzie trwał do: 2014.06.30

*  Kamera CANON FS406 lub urządzenie o podobnych parametrach technicznych.

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe FENIKS ze Skop wygrało 33 grant. Poniżej podziękowania Stowarzyszenia:
"Witamy i dziękujemy,

Zarząd i członkowie stowarzyszenia FENIKS z całego serca dziękują wszystkim, którzy codziennie oddawali na nas głosy. Przede wszystkim dziękujemy Ryńskiemu Centrum Kultury za ogromną pomoc i wsparcie, Radiu Planeta Olsztyn, Gazecie Giżyckiej, komunikacji miejskiej w Giżycku, firmie Lelo Przewozy Regionalne, wszystkim szkołom z powiatu giżyckiego, powiatowi giżyckiemu, gminie Giżycko, gminie Ryn, portalowi ryn.pl, CRE Pasłęk, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kruklankach, Młodzieżowej Radzie Miasta Giżycko, Giżyckiemu Centrum Kultury, sklepom w Rynie i Giżycku, wszystkim studentom i uczniom oraz wszystkim naszym znajomym, wszystkim tym, którzy udostępnili nasze plakaty i tym, o których nie wiemy, a którzy oddali na nas głosy:


https://www.facebook.com/PodzielsiePosilkiem/app_158873284241628"

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Zbliża się Święto Niepodległości i z tej okazji przytaczam bardzo interesujący artykuł napisany na łamach naszego serwisu przez Modzola w 2007 roku.

Józef PiłsudskiWitam wszystkich po dość długiej przerwie. Miałem napisać artykuł na inny temat ale mój "powrót do pisania" zbiegł się ze świętem narodowym, więc postanowiłem krótko przypomnieć naszą historię i podzielić się kilkoma refleksjami.
W 1795 roku Polska straciła zupełnie niepodległość, w III rozbiorze uczestniczyły: Rosja, Prusy i Austria. Podzieliły się one ziemiami polskimi i przez 123 lata Polski nie było na mapach, istniała jedynie w sercach Polaków. Musimy sobie uświadomić jak długi czas Polacy nie mieli swojego państwa, 123 lata! są to 3-4 pokolenia. Ludzie przekazywali sobie tradycje, kulturę, obyczaje, obchodzili polskie święta, słowem robili wszystko aby Polska nie zginęła. W czasie zaborów ukształtowały się dwie drogi na odzyskanie wolności: pierwsza - niepodległość odzyskamy walką i druga - wolność możemy odzyskać tylko ciężką pracą. Polacy przez cały okres zaborów walczyli o wolność (powstania) co ściągało na nich liczne represje. Bardzo często rodacy musieli walczyć przeciwko sobie chociażby podczas I wojny światowej w Legionach austryjackich i Korpusach rosyjskich. Jednak nie poddawali się i 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna, pod presją społeczeństwa, przekazuje Józefowi Piłsudskiemu władzę na wojskiem polskim, a 14 listopada rozwiązuje się.
Wiem, że każdy to wie, przynajmniej powinien się orientować ale trzeba to przypomnieć, wiem także, że wielu, szczególnie młodych ludzi, uważa to za bardzo nudne, nie dziwię się im, ponieważ mam podobne zdanie ale posłużę się tu słowami mojego kolegi: "to nie musi być ciekawe by być istotnym faktem w dziejach Polski", istotnym i bardzo ważnym. Co roku jest nam to przypominane szczególnie w szkołach, w których to uczniowie chodzą na akademie dotyczące tego wydarzenia, jednak oglądanie co rok tego samego (niestety w niektórych szkołach scenariusz nawet nie jest zmieniany) powoduje, że traktujemy to jako niemiły obowiązek (jedyna radość jest z tego, że jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych) a tak nie powinno być!
11 listopada powinno być świętem radosnym, może nie sprzyja pora roku, a mi kojarzy się ze Świętem Zmarłych (przepraszam za porównanie). 89 lat temu odzyskaliśmy WOLNOŚÄ†! po 123 latach NIEWOLI! Wiem, że historii należy się szacunek ale bez przesady. Atmosfera tego święta jest bardzo poważna, panuje zaduma i jakiś taki dziwny smutek nie wiadomo dlaczego. Chyba wynika to z mentalności Polaków, którzy lubują się w "świętowaniu" klęsk. Wiem, że łatwo jest krytykować nie robiąc nic ale bardzo ciężko jest zmienić nastawienie do tego święta szczególnie ludzi starszych. Mam nadzieję, że wraz z biegiem czasu będzie się to zmieniać, oczywiście nie zachęcam to tego aby wybrać się do najbliższego otwartego sklepu monopolowego i zrobić "wesołą" imprezę, ale chciałbym aby każdy przemyślał jak spędza święto niepodległości, które powinno być jednym z najweselszych świąt w kalendarzu.
Na koniec jeszcze pragnę przypomnieć obchodzenie świąt za czasów byłego systemu (mogę być niedokładny i się mylić, ponieważ tamte czasy znam tylko z opowiadań rodziców i dziadków oraz z telewizji). Święta były obchodzone hucznie, z wielką pompą, wiece itd. całe miasta brały udział w pochodach (wiem, że było to obowiązkowe, ale jednak), święta miały służyć oderwaniu ludzi od codziennego życia problemów i kłopotów.
Mam nadzieję, że nie uraziłem nikogo poglądów na temat Święta Niepodległości. Przypominam tylko, że to święto radosne.

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

biblioteka logo Minęło 500 lat od momentu, gdy Marcin Luter przybił swoich 95 tez do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. Dokument tego niemieckiego mnicha i wynaleziony wcześniej masowy druk Gutenberga przyczynły się do reformatorskich zmian w Europie Zachodniej. Bibloteka publiczna serdecznie zaprasza na spotkanie z Proboszczem Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Rynie Ks. Janem Neumannem, który wygłosi prelekcję na temat reformacji. Spotkanie odbędzie się 20 października 2017 roku (piątek) o godzinie 17:00